Robotra vagy toborzásra költsek? 

Nagy termelési kultúrával rendelkező cégek esetén ez a dilemma már régóta nem kérdés, ők pontosan tudják azt, hogy melyek azok a funkciók, ahová egy robotot érdemes beállítani és hová kell mindenképpen kolléga. Az a szegmens, amelynél ez a dilemma messzebbről indul, azok a kis és közepes termelő vállalatok, ahol sok esetben a robot integrálását megelőzően a termelési kultúrát kell megváltoztatni, hiszen a robotok és emberek közötti helyes arány megtalálása kihívást jelenthet – már, ahol ez fajsúlya a problémának. Mi maradjunk egyelőre a bevezető kérdéseknél: rendelkezésre áll-e elérhető szakértelem, van-e elérhető szervizháttér, hogyan fogják fogadni a kollégák az új “társat”, stb. Ahhoz hogy egy kkv sikeresen integrálja a robotokat a termelési folyamataiba, alapos elemzésre van szükség, amely komplexebb annál, hogy pusztán a gazdasági és működési szempontokat vegyük figyelembe. 

Elég érv szól a robotok használata mellett, ellenük viszonylag kevés. Bizonyos szituációkban, célfeladatokra mára már egyetlen kkv számára sem elérhetetlenek – sőt, lassan megkerülhetetlenek- a robotok, éppen ezért érdemes felvennünk a “robotra vagy toborzásra költsek” szemüveget és megvizsgálni pár érvet, hogy meghozzuk a helyes döntést. 

  1. Gyorsabb termelés
    A robot szünet nélkül képes termelni, nem fárad el, növeli a gyártási sebességet. Hagyományos esetben a termelési tempó ugyanilyen mértékű fokozásához jóval több emberre lenne szükség. Jóval több ember alkalmazni menő, de ne célfeladatokra, hanem kreativitásra alkalmazd őket. 
  2. Költséghatékonyság
    Míg a robot egyszeri beruházás és hosszú távon kevesebb költséggel jár, addig az emberi munkaerő folyamatos bérköltséget jelent, ami növeli a kiadásokat, kivéve, ha olyan munkatársakat alkalmazol, akiknek a hozzáadott értéke megtermeli az alkalmazásuk körüli kiadásokat. De őket nem fogod egy robot által elvégezhető fázisra ültetni, ugye?
  3. Minőség
    A robot állandó minőséget biztosít, eszméletlen pontos, gyakorlatilag a hibák és selejtek sort kihúzhatod a leltárból. Az emberi dolgozók teljesítménye ezzel szemben ingadozhat, különösen fáradtság vagy figyelmetlenség miatt, ami a minőség rovására mehet. Az embereket ne célfeladatra alkalmazd!  
  4. Munkaerőhiány megoldása
    A robot egy tartós megoldás a munkaerőhiányra, mivel nem kell toborozni, betanítani és megtartani. Minden termelési fázisban vannak olyan munkahelyek, ahol folyamatos a fluktuáció – gondold csak át, nálad melyik ez a terület! 
  5. Versenyelőny
    Már egyetlen robot biztosít tehcnológiai előnyöket, képzeld el, több robottal milyen mértékben módosul a termelést és a kapacitás. Egy nagyobb toborzással, betanítással, rövid távon lehozhatók ezek az előnyök valamilyen mértékben, de nem biztosít olyan hosszú távú versenyelőnyt, mint az automatizáció. Gondolj megint bele egy pillanatra: a robotot betanítod és csinálja, kiszámíthatóan, mindig.  
  6. Biztonság
    Add a robotnak a veszélyes feladatokat, így megóvhatod a kollégáidat! Ahol több ember veszélyes környezetben végzett munkáját is kiválthatod robottal, egyáltalán nem éri meg kockáztatni az emberek biztonságát! 
  7. Rugalmasság
    A piac változik, a robot könnyen betanítható különböző feladatokra, ami ad egyfajta termelési rugalmasságot. 
  8. Megtérülés
    Egy robot egy hosszú távú befektetés, amely hamar visszahozza az árát. Az emberek folyamatosan pénzbe kerülnek, hónapról hónapra, évről évre. Melyikbe fektetnél inkább, ha gyors, stabil növekedést akarsz látni? Azokra a fázisokra, amelyeket az egyes pontoknál a figyelmedbe ajánlottam, egyszerűen nem is akarod a toborzási macerát – valld be őszintén! Még akkor se, ha olcsóbb lehet, mint venni egy robotot.  

A jó hír az, hogy ha okosan veszel robotokat, kiválthatod a célfeladatokat, a veszélyes feladatokat, a szériafeladatokat, a nagy pontosságot és rugalmasságot igénylő fázisokat, embereket pedig olyan helyeken alkalmazz, ahol a céged, a vállalatod, az innovációid szárba szökkenhetnek, növekedhetnek általuk. Tehát toborozz – kiváló munkaerőket, szuper kollégákat és becsüld meg őket, viszont célfeladatokra, monoton fázisokra, precíziós szériagyártásokra –  vegyél robotot. Ez lesz a nyerő képlet. 

Jó gondolkozást kívánok! Hamarosan ezzel kapcsolatban még jelentkezem fejleményekkel! 

Kiss László hajtástechnikai szakértő

Kiss László

hajtástechnikai szakértő,

a Chemplex Kft. tulajdonosa

Hasonló tartalmak

A fejlesztés fricskája: új gépek, kisebb volumen

Ügyfelem az élelmiszeripari gyártósorának fejlesztése során szembesült azzal, hogy a folyamatban meglévő INOX hajtásai nem képesek kielégíteni az új gépek igényeit, tehát keletkezett egy csapda a termelésben:

Precíz és biztonságos mozgatás

Gondoltál már arra, miért áll meg a színházi díszlet pont a színész előtt, vagy hogyan képes egy óriási daru centiméter-pontossággal mozgatni többtonnás terheket? Lehet, hogy

Próbáld ki a webshopot!
Kérj egyedi árajánlatot!
Kérdésed van?

Hívj bizalommal az alábbi telefonszámon: +36 1 347 0682, +36 70 625 2363