Meddig éri meg javítani egy hajtástechnikai rendszert?

Az igazgatótanács feszült csendben ült az üvegfalú tárgyalóban. A termelési igazgató egy vaskos dossziét helyezett az asztalra, benne a karbantartási jelentésekkel, szervizköltségekkel és számos aggasztó megjegyzéssel, majd kivetítette a falra egy sokadszorra javításra szoruló gépsor fényképét, alatta a legfrissebb karbantartási jelentéssel. Az adatok nem voltak biztatóak: az elmúlt fél évben a meghibásodások száma nőtt, a váratlan leállások költségei pedig súlyosan érintették a termelési tervet. A meghibásodások központjában a több éve megbízhatóan üzemelő hajtásrendszerek álltak, az adatokból látszott hogy dönteni kell: javítás vagy csere.

A helyzet nem egyedi. Sok vállalat szembesül ezzel a dilemmával, amikor sokat üzemelő gépsor alkatrészei, hajtóművei, villanymotorjai folyamatosan toldozva-foldozva vannak, és a meghibásodások csak nem akarnak megszűnni. De vajon mikor jön el az a pont, amikor már nem éri meg tovább javítani?

A helytelen használat jelei: így üzen a motor

Minden gép kommunikál velünk – csak érteni kell a nyelvet. Az első intő jelek sokszor apróságok: egy kis vibráció, egy enyhén megváltozott hang, néhány fokkal melegebb burkolat. A hajtástechnikai rendszerek meghibásodása nem egyik pillanatról a másikra történik. A legtöbb esetben előjelek figyelmeztetnek arra, hogy valami nincs rendben. Aztán, ha ezeket figyelmen kívül hagyjuk, a problémák fokozódnak.

Egy közepes méretű gyárban működő szállítószalag-rendszer kapcsán a karbantartók először csak azt észlelték, hogy az egyik hajtómotor kissé melegszik. Pár hónappal később furcsa hangokat kezdett adni, mintha valami csikorgott volna benne. Majd leállt – és a teljes gyártósor vele együtt. Utólag kiderült: a kenőanyag elöregedett, a csapágyak már régen túl voltak a tervezett élettartamukon, és a rendszer gyakorlatilag hónapokon át jelezte, hogy baj lesz, csak nem tulajdonítottak neki jelentőséget.

Tipikus első jelek:

A túlmelegedés egy intő jel, amikor a motor magas hőmérsékleten fut, folyamatosan határérték felett van a hője, mert túl van terhelve vagy rossz a szellőzése, esetleg elégtelen a kenése.

Szokatlan, ámde értő fülnek tipikus zajok, amikre oda kell figyelni,azok a recsegő, kattogó hangok, amik a fogaskerekek, csapágyak elhasználódásával járnak. Ezek azok a zajok, amelyeket nem szabad megszokni.

Szintén elhasznált, kopott alkatrészek, egyensúlyvesztés vagy helytelen beállítás, azaz szerkezeti probléma eredményezi azt a vibrációt, amikor a hajtás egyre jobban rázkódik.

Ha egy motor indokolatlanul sok energiát fogyaszt, több áramot vesz fel azonos terhelés mellett, az belső problémára, rövidzárlatra vagy mechanikai akadályra utalhat.

A nagy kérdés: Meddig éri meg javítani?

A hajtástechnikai rendszerek javíthatóságának határa sok tényezőtől függ. A szervizelés sok esetben jóval költséghatékonyabb lehet, mint az azonnali csere. Egy egyszerű csapágycsere vagy újratekercselés még nem jelent akkora költséget, hogy új motorra legyen szükség. Viszont ha a probléma súlyosabb – például a tengely deformálódott, vagy az alkatrészek nagy része cserére szorul –, akkor a javítás már nem feltétlenül racionális döntés.

Ha a javítás ára eléri egy új alkatrész árának 50-60%-át, érdemes elgondolkodni a cserén. Egy régi, elavult hajtás hosszú távon több energiát fogyaszt, így magasabb üzemeltetési költségei vannak, valamint nagyobb kockázatot hordoz, mint egy korszerűbb modell. Ha a javítás több napos vagy hetes leállást igényel, míg egy új berendezés gyorsan beszerelhető, akkor a kieső termelés veszteségeit is figyelembe kell venni. Az is felmerülhet, hogy veszünk egy új egységet, a régit pedig megcsináltatjuk és vésztartalékként eltesszük, így lesz mihez nyúlni, váratlan hiba esetén.

Az említett gyártósor üzemeltetői végül úgy döntöttek hogy a meglévő alkatrészek toldozása-foldozása helyett, inkább felújítják legalább a legfontosabb komponenseket. Jellemzően ezzel egyet tudok érteni. A fejlesztéssel ugyanis egyszerre javítottak a rendszer üzemeltetési költségén, csökkentették az üzemelési kockázatot és biztosították a termelés folyamatosságát. A számításaik alapján az új rendszer hatékonyabb működése miatt egy éven belül visszahozza a beruházás árát.

A gépek beszélnek – figyeljünk oda rájuk

Az időben észlelt hibák, a megfelelő karbantartás és a tudatos döntéshozatal mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy termelőüzem elkerülje a költséges leállásokat. És amikor eljön a pillanat, hogy dönteni kell, érdemes minden tényezőt számba venni – mert a rossz döntések mindig sokba kerülnek.

Ha segítségre van szükséged, ha szeretnéd, hogy átvizsgáljuk a hajtásaidat, tudod, hogy hol érsz el. Írj itt és optimalizálunk: kiváló szervizcsapatom van! Ha csere vagy új beruházás előtt állsz, mindenképpen írj és segítek.

Személyesen pedig a Magyar Ipari Célgép Nagydíj 2025 keretében találkozhatsz velem, a Gépész Szalon elnevezésű szakmai napon, 2025. június 19-én, a Millennium Házában.

Regisztráció: www.gepedvanhozza.hu

Barátsággal,

Kiss László,

a Te hajtástechnikai szakértőd

Hasonló tartalmak

Próbáld ki a webshopot!
Kérj egyedi árajánlatot!
Kérdésed van?

Hívj bizalommal az alábbi telefonszámon: +36 1 347 0682, +36 70 625 2363