Fogaskerekek, hatásfok és a pénztárcád – így spórolhatsz milliókat 

A gyártócsarnokban több hatalmas fogaskerekes hajtómű dolgozott évtizedek óta. Kattogtak, zúgtak, de szépen tették a dolgukat – és közben jóval több energiát nyeltek, mint amennyit kellett volna. A karbantartók úgy voltak vele, hogy ha működnek, nincs velük gond, nem kell velük foglalkozni. Csak hogy értsd: a legtekintélyesebb példány, a maga 78.000 Nm forgatónyomatékával méltán nevezhető gigantikusnak. (viszonyításképpen: egy személyautó 350 Nm körüli forgatónyomatékától már remeg a lábunk.)

El tudod képzelni, hogy mire képes egy ilyen vas? És azt, hogy mennyit eszik? A kiterjedése is tekintélyt parancsoló: a hajtásház hosszanti oldala csaknem 2 m, a tömege pedig vetekszik egy nagyobb kisteherautóéval; majdnem 2,5 tonna. Lecserélni sem egyszerű. Nem is opció, amíg nem esik szét…

Aztán jött az energiaaudit, és az eredményen mindenki meglepődött: döbbenten szembesültek azzal, hogy a jó lesz az, amíg nem esik szét mentalitással évente több millió forintot füstöltek el. Ekkor kerültem a képbe, és persze gyorsan kellett orvosolni a helyzetet.

Ez egy tipikus sztori az iparban, a hatásfok. Vagyis még mindig alulértékelt az, hogy egy rendszer mennyire hatékonyan alakítja át az energiát hasznos munkává, pedig kulcsfontosságú tényező – kiváltképp, ha nagyban játszol, de megnyugtatlak: kicsiben is.

Miért ennyire fontos a hatásfok?

Fogaskerekes hajtásoknál a hatásfokot több tényező is befolyásolja: a fogprofil, a kenés, a csapágyazás, a gyártási pontosság és a terhelés. Egy jól tervezett és karbantartott hajtómű akár 98%-os hatásfokkal is dolgozhat, míg egy elavult, rosszul kent rendszer 70% körüli értékre is zuhanhat. Ez a különbség nemcsak az energiafelhasználásban, hanem a hőtermelésben, kopásban és karbantartási költségekben is megmutatkozik.

Képzeljünk el egy közepes méretű ipari gépet, amely folyamatosan működik. Ha a hajtásrendszer évi 10 000 kWh-val kevesebbet fogyasztana egy hatékonyabb áttétel vagy jobb kenés révén, az áramdíjaktól függően milliós nagyságrendű megtakarítást jelenthet. És ez csak egy gép. Egy nagyobb üzem esetében ez a szám megsokszorozódhat.

Mire figyelj, ha csökkentenéd az üzemeltetési költségeket?

  • Elengedhetetlenül fontos a megfelelő kenés. A súrlódás az egyik legnagyobb ellenséged. Ha a kenőanyag nem megfelelő vagy túl régi, a hatásfok csökken, az energiafogyasztás pedig nő. Az optimális kenési mód (pl. olajpermetes vagy zárt olajfürdős rendszerek) komoly megtakarítást hozhat neked.

  • A fogaskeréknek patikának kell lennie. Tudom, hogy semmi közöd a fogaskerekek megmunkálásához, mégis azt mondom, hogy a gyártási pontosság kulcskérdés. Egy precízen köszörült fogazat csökkenti a veszteségeket, simább járást és hosszabb élettartamot biztosít. Ezt a beszállítód pontosan tudja – vagy onnan vegyél, ahol pontosan tudják.

  • Mész a biztonságra, aztán átesel a ló túlsó oldalára. Sokan hajlamosak túlméretezni a hajtásokat, ami elsőre jó ötletnek tűnik, valójában egy nem optimális méretezésű hajtásrendszer indokolatlan többletveszteségeket okozhat. Ha te nem tudod, a hajtástechnikai szakértőd segít!

  • A csapágyakon is múlik. A rossz minőségű vagy elhasználódott csapágyak jelentős veszteségeket okoznak. Egy kis gördülési ellenállás-csökkentés is nagy megtakarítást jelenthet hosszú távon.

  • A technológia is segít, ezért válassz okosan hajtásvezérlést. Az energiahatékony motorok és frekvenciaváltók optimalizálják a rendszer teljesítményét. Nem kell egy 100%-os kapacitásra tervezett hajtóművet folyamatosan maximális teljesítményen járatni, ha a terhelés változó.

 

Próbálj ezentúl úgy gondolni a hatásfokra, mint spórolási lehetőségre, hiszen pénzt ér

A fogaskerekes hajtásokban rejlő energiahatékonyság egyaránt fontos a vállalatok pénztárcája és a fenntarthatóság szempontjából. Egy jól karbantartott és modernizált hajtómű nemcsak energiát spórol, hanem csökkenti a hőveszteséget, a karbantartási költségeket és a meghibásodás esélyét is.

A lényeg? Ne csak azzal foglalkozz, hogy a hajtómű forog-e – nézd meg azt is, milyen hatékonyan teszi ezt. Mert ha a fogaskerekek és a villanymotorjaid kevesebb energiát pazarolnak el, több pénzed marad.

Ha segítségre van szükséged, ha szeretnéd, hogy átvizsgáljuk a hajtásaidat, tudod, hogy hol érsz el. Nyugodtan kérj szakértői támogatást és optimalizálunk! HA csere vagy új beruházás előtt állsz, mindenképpen!

Barátsággal,

Kiss László,

a Te hajtástechnikai szakértőd

Hasonló tartalmak

Próbáld ki a webshopot!
Kérj egyedi árajánlatot!
Kérdésed van?

Hívj bizalommal az alábbi telefonszámon: +36 1 347 0682, +36 70 625 2363