Több kérdés fel szokott merülni az egyfázisú frekvenciaváltók bekötésével kapcsolatban. Ebben a cikkben Nagy Miklóssal összeszedtünk minden tudnivalót, hogy az eszközöd kiválóan működjön.
EGYFÁZISÚ FREKVENCIAVÁLTÓ BEKÖTÉSE
Hogy kezdj bele? Ellenőrizd az adattáblát! Hihetetlen, de a legtöbb probléma ebből fakad.
Az első, amit meg kell nézni, hogy a villanymotor alkalmas-e 3×230 V-os üzemre és át is kell kötni erre.
Egyfázisú frekvenciaváltóink nem alkalmasak egyfázisú villanymotorok meghajtására, csak 230/400 V-os tekercselésű háromfázisú villanymotorokéra. Az egyfázisú frekvenciaváltónál a bemenet 1×230 V, a kimenet 3×230 V.
Még egy dolog van, reméljük mindenki alapnak veszi: villanyszerelési munkákat csak feszültségmentes állapotban végzünk a frekiváltón.
1. Nézzük meg a frekvenciaváltó bekötését a gyakorlatban:
Mi kell hozzá? Egy földelt vezeték és egy csavarhúzó, Nagy Miki mindent mutat a videóban:
A kimenetet és a bemenetet ne keverjük össze, mert a frekvenciaváltónk meghibásodását fogja okozni.
FREKVENCIAVÁLTÓ PROGRAMOZÁSA
Ha megtörtént a bekötés, akkor jöhet az alapvető paraméterek beállítása a frekvenciaváltón.
1. Gyári alapértékre való visszaállítás (reszetelás)
Az első, amit javasolni szoktunk egy “reszetálás”, gyári alapértékekre való visszaállítás. Érdemes mindig ezzel kezdeni a programozást, de ha elprogramoztuk a frekvenciaváltónk, akkor is tud segíteni.
2. Motor áramkorlát beállítása az adattábla alapján
A reszetálás után a következő lépés a motorparaméterek megadása. A videóban láthatod, hogyan állítható be a motor névleges árama, a motor sebessége és a motor névleges feszültsége.
Egyfázisú frekvenciaváltóval dolgozunk, tehát ellenőrizd az adattáblát és a 230V-os, delta bekötéshez tartozó áramértékeket add meg.
3. Fel- és lefutási idő beállítása
Itt arról van szó, hogy a villanymotorunk mennyi idő alatt éri el az általunk beállított frekvenciát. A gyári alapérték 10 másodperc, ha ez nem megfelelő az alkalmazásunk számára, akkor lehetőség van egyéni időtartamot megadni. A videóban megmutatja Nagy Miki hogyan:
4. Frekvenciaváltó indítása
A frekvenciaváltót saját kezelő felületéről és külső forrásból is van lehetőség elindítani.
A gyári alapbeállítás esetén a saját kezelőfelületéről a zöld Run gomb megnyomásával már el is indul.
– Frekvenciaváltó indítása külső kapcsolóról:
Mi a helyzet, ha pl.: a frekiváltó nem a gép mellett van, hanem távolabb tőle? A legtöbb esetben ez így van, vagy éppen szekrénybe van szerelve, amit macerás mindig nyitogatni.
Ilyenkor kapcsolót kötünk rá, vagy kiváltjuk egy relével, a lényeg az, hogy frekvenciaváltó meghatározott bemenetére egy záró kontaktust kell adnunk. Melyek is ezek a bemenetek?
Nagy Miki részletezi a videóban, a paraméterezéssel együtt:
5. Fordulatszám szabályzás
A motor fordulatszámának változtatásához – az alapbeállítás szerint – a frekvenciaváltó kezelőfelületén, a fel és le nyilakat használhatjuk. De legtöbb esetben nem a gép mellett van a frekiváltó, nem biztos, hogy a kezelő felülethez egyszerűen hozzáférünk. Saját potenciométeréről, illetve külső potenciométerrel is szabályozható a fordulatszám. Nagy Miki ezek paraméterezését is bemutatja a videóban:
3 mód, ahogy a fordulatszámot változtatni tudod:
Reméljük tudtunk segíteni!
A legjobb frekvenciaváltókat itt találod: https://webshop.chemplex.hu/
Ha bármilyen kérdés felmerül, szívesen segítünk!
Magyarországon minden gép működjön, de főleg a tied!